Rozdíl mezi mastermind, networking, mentoring a coaching

Termíny, které jsou často zaměňovány nebo považovány za stejné. Ale každý z pojmů má vlastní specifika a přínosy.

Networking

Dejte o sobě vědět na networkingu.

Jedná se o vedenou akci, navazování a rozšiřování sociálních a obchodních kontaktů. Někdy i s hostem a přednáškou. Umožňuje vám objevit nové lidi, zajímavé příležitosti a startupy. Objevíte služby/produkty, o kterých jste neměli tušení, že existují.

Můžete získat i doporučení na lidi, kteří nejsou přímo na setkání, ale někdo z přítomných je má v seznamu kontaktů.

Vždy probíhá seznamovací kolečko, kdy všichni účastníci se představují. Aby networking fungoval, je potřeba umět následně se získanými jmény a telefony pracovat. Propojit se, lépe se poznat. Nejedná se o tržiště, kde byste hned na lidi útočili s prodejem svých produktů a služeb. Jde primárně o získání nových kontaktů.

Mastermind

Skupina malého počtu lidí, kteří se pravidelně setkávají (týdně, měsíčně), aby sdíleli myšlenky, odbornost a vzájemně se podporovali. Jejich společným cílem je individuální i kolektivní růst a úspěch.

Členové si navzájem poskytují rady, podněty a nové perspektivy, které jim mohou pomoci překonat překážky a dosáhnout svých cílů rychleji.
Znají do hloubky sebe i své byznysy.

Oproti networkingu odpadá neustálé se představování účastníků. Každý člověk má přesně stanovený čas pro sdílení, brainstorming a zpětnou vazbu od ostatních.

Jedná se o zaměření na byznys, konkrétní kroky, posun, strategie. Díky tomu brzy vidíte u sebe výsledky, protože dostanete zpětnou vazbu, na co se zaměřit nyní, co vůbec nedělat, co udělat později. Na konci si dáte závazek udělat konkrétní kroky do dalšího setkání.

Pokud hledáte právě tento způsob vedení, těšíme se na Tebe v naší mastermind skupině. Pravidelně se vidíme online i živě.

Mentoring

Mentor vás naučí potřebné kroky.

Program, ve kterém zkušenější osoba (mentor) sdílí nabyté znalosti, zkušenosti a rady s méně zkušenou osobou (mentee). Mentoring se většinou zaměřuje na konkrétní oblast nebo dovednosti a má za cíl pomoci mentee růst a rozvíjet se v této oblasti. Mentee získává cennou zpětnou vazbu, podporu a inspiraci od mentora, který mu může poskytnout užitečné tipy a postupy.
Mentoring může být individuální (pro jednu osobu) nebo skupinový.

Coaching

Profesionálně vyškolený a kvalifikovaný coach pomáhá klientovi dosáhnout jeho cílů a potenciálu. Zaměřuje na rozvoj klientových schopností, zlepšování výkonu a řešení konkrétních problémů. Coaching se vyznačuje otázkami, které pomáhají klientovi objevit vlastní odpovědi a nalézt cesty k dosažení jeho cílů. Klient se učí a roste.
Narozdíl od mentoringu, coach neříká klientovi, co má dělat. Ale navádí ho otázkami, aby si na to přišel sám. Pomáhá s odstraněním strachů, limitů, objevení a otevření se většímu potenciálu.
S klientem hledá důvody, proč např. vyhořel, proč nepodává vyšší výkony, i když ví, že by mohl a chtěl, proč mu přestala dávat práce smysl, co by opět vrátilo radost a naplnění do jeho života.

Co si vybrat?

Opisujte od úspěšných.

Když byste se zeptali velmi úspěšných lidí, co z těchto věcí by si vybrali, zjistili byste, že jsou velmi aktivní jak v networkingu, tak bývají součástí nějaké mastermind skupiny, mají kouče a mentory.
A často za ně platí i miliony měsíčně. Protože už ví, že s jejich pomocí se dostanou rychleji k svému cíli, dosáhnou plánovaných výsledků a vydělají ještě více peněz.

Na každé úrovni podnikání nebo života čekají jiné výzvy, s kterými se budete potýkat a využití výše zmiňovaných možností vám ušetří spoustu času, peněz i nervů. Sami jste ve svém podnikání už zacyklení, nemáte nadhled a nezaujatý pohled zvenčí. A tím nevidíte potenciál svého byznysu a ani ten svůj.

Věřím, že díky článku, už máte jasněji v rozdílech mezi těmito pojmy.
Budu ráda, když mi dáte vědět do komentáře.

Shrnutí:
V networking je cílem získání nových kontaktů, poznávání zajímavých příležitostí.
Mentoring je vedení a sdílení zkušeností mentora s mentee.
Coaching je profesionální proces, ve kterém se klient rozvíjí a posouvá pomocí otázek.
Mastermind je skupina lidí, která se vzájemně podporuje a rostou společně. Pořádám je online i živě.
Přidejte se. Těšíme se na vás.

Nebuďte na podnikání sami. Staňte se i vy součástí mastermind party úspěšných žen.

Byznys mentorka, stratég v oblasti budování značky na sociálních sítích, automatizace a recyklace obsahu na sítích, automatizace prodeje a prodejních funnelů; mentor MLM online bez spamu
Komentáře